Ovlivní váha můj golfový švih?
Mnoho lidí sní o dokonalé postavě, a tak drží různé diety, a jejich váha tak kolísá v některých případech i o deset kilogramů. Z hlediska zdraví je někdy potřeba váhu přizpůsobit, zvýšit nebo snížit. Ale na golfu to není příliš ideální.
Už před 30 lety se rozhodl tehdy jeden z nejlepších golfistů světa Colin Montgomerie, že bude bojovat se svou hmotností, dietou a cvičením zhubl zhruba 15 kilogramů. Jenže se dostavil nečekaný efekt hubnutí. Rozpadl se mu golfový švih.
A nebyl jediný, kdo experiemtoval s váhou. Před několika lety se rozhodl Bryson Dechambeau, že přibere svalovou hmotu, aby odpaloval míček na delší vzdálenosti. Přibral zhruba 20 kilogramů a kýženého výsledku dosáhl. Drajvy měl sice delší, ale jeho hra se obecně zhoršila.
Pro golf je ideální mít stabilní váhu. Velké výkyvy nejsou ideální. Tělo je zvyklé se pohybovat s určitou masou hmoty a podle toho také fungují svaly. Proto jsou změny hmotnosti nebezpečné pro váš švih.
Stejné je to i s posilováním. Pokud máte svaly pružné, ale zrovna nezvedáte 100 kg na bench press, tak bych doporučovala cvičení s lehkými vahami, aby svaly zůstaly pružné, ale byly pevné.
Velký nárust síly a svalové hmoty také může ovlivnit vaše pohyby, a vy se tak nemusíte dostatečně rychle adaptovat golfovým švihem na to, jak se vám tělo změnilo.
Tyto změny ovlivňují rychlost rukou, rotaci těla a mnoho dalších pohybů v golfovém švihu, a váš švih se může úplně rozpadnout, pokud uděláte drastické změny. Pokud jste tedy zvyklí rotovat hodně tělem a začnete posilovat, tak se tělo sice zpevní, ale také přestane být dostatečně pružné. Navíc čím více posílíte ruce, tak vám začnou příliš pracovat ve švihu, a vy tak zjistíte, že šviháte úplně jinak než doposud.
Na závěr lze dát jedno doporučení. Snažte si udržovat neustále stabilní kondici a tělesnou strukturu. Pokud budete chtít dělat velké změny a jste golfista, tak se snažte změny provádět hodně pomalu, abyste byli schopní adaptovat se na ně s golfovým švihem.