Přenost golfového turnaje, není pro pořadatele žádná sranda!
Za posledních dvacet let se golfové přenosy v televizi hodně změnily. Golf je hodně náročný na přímý přenos, protože se nehraje na jednom místě a akce se neděje současně jako třeba u basketballu, ale je rozložená vlastně na 18 hřištích (jamkách) a na každém místě se něco děje.
Golf je v podstatě na sledování dost nudná záležitost. Dříve jste v televizi neviděli kam míček letí, a tak jste mohli koukat na to, jak hráči švihají. To zajímavé bylo spíše kolem grýnu, kdy bylo vidět, kam míček letí. Ale dlouhé údery byly dost problematické.
V dnešní době je ale už vše jinak. Nyní je možnost technologie shot tracer, která umožňuje sledovat míček pomocí grafiky, a tak vidíte kam míček letí a jak. Tato technologie je ale hodně náročná. Je zapotřebí desítky až stovky videokamer, na každé jamce je několik Track Manů (laserové zařízení na sledování golfového švihu a míčku pomocí radaru) a také mnoho kamer, které zaznamenávají dopad míčku.
Na jedné jamce tak je minimálně 10 radarů, zhruba šest kamer a minimálně tři dobrovolníci. Tito dobrovolníci zaznamenávají do mobilní aplikace vše co se na hřišti děje a to včetně přesného místa kam dopadl míček a jakou vzdálenost uletěl a podobně. Golfový přenos tak kromě tisíců kusů techniky zajišťují také desítky dobrovolníků, profesionálů v přenosových stanech a techniků.
Na živém přenosu z golfového turnaje se tak podílí stovky lidí, na zemi leží stovky kilometrů kabelů a tisíce kusů videotechniky. To vše kvůli tomu, abyste měli aktuální informace ze hřiště a to nejen v televizi, ale také na webových stránkách a vše bylo s maximálně několika vteřinovým zpožděním.
I vy si tak trochu můžete vyzkoušet vytvořit golfové video s moderní technologií. Influenceři jako Rick Shields používají aplikaci „shot tracer“ (kliknutím na odkaz se dostanete k aplikaci v google store), která jim do nahraného videa golfových úderů přidá grafiku pomocí rozpoznávání videa a golfového míčku. Tato aplikace nestojí mnoho a můžete jí používat pro svá videa, aby byla zábavnější. Můžete tak na chvilku okusit, jak je obtížné tuto technologii používat, aby byla videa zajímavá.
Možná vás nikdy při sledování golfu nenapadlo, kolik lidí a techniky se na přenosu podílí. Možná od teď budete na golfové přenosy dívat z trochu jiné perspektivy. Stejně náročné jsou přenosy třeba z formule 1, kde je to podobně náročné jako na golfu.